turkish   english
Pe-Ba Grass Suni Çim
  court pace2
Anasayfa Ürünler Hakkımızda Hizmetler Galeri Referanslar İletişim
 
SUNİ ÇİM ÜRÜNLERİ
Arrow Futbol
Arrow Halı Saha
Arrow Amerikan Futbolu
Arrow Rugby
Arrow Tenis
Arrow Baseball
Arrow Dekorasyon
Arrow Formula Pistleri
Arrow Paintball (Speed Ball)
SERTİFİKALARIMIZ
 
Pe-Ba Fifa 2 Star Sertifika
Detay Arrow
SUNİ - SENTETİK ÇİM
Arrow Suni Çim Nedir?
Arrow Neden Suni Çim?
Arrow Suni Çim ve Sakatlıklar
Arrow Sentetik Halı Saha
Arrow Suni Çim ve Spor
Arrow Sentetik Çim ve Doğal Çim
Arrow Halı Saha Ebatları
Arrow Tenis Kort Ebatları
Arrow Tenis Kort Ölçüleri
Arrow Futbol Saha Ölçüleri
Arrow Halı Saha Maliyet
Arrow Kapalı Halı Saha
Arrow Açık Halı Saha
Arrow Tenis Kortları
Arrow Dekoratif Suni Çim
Kapalı Halı Saha Yapımı
 

1.HATIL KAZISI YAPILMASI
Mevcut alanda aplike edilen sahanın hatıl betonunun yapılması amacı ile makine marifeti ile hatıl kazısı yapılır, kazıdan çıkan toprak sahadan uzaklaştırılır.

2.BETONARME HATIL YAPILMASI

60cm x 60cm Kesitinde hatıl betonu için çift yüzeyli ahşap kalıp kurulup, kalıp içerisine Ø14 çaplı iki alt, dört üst demir donatı yerleştirilir ve 25 cm ara ile Ø8 çaplı etriye dönülür. Beton atılmadan önce taşıyıcı makasların konacağı hatıl üzerine 10 mm kalınlığında ankraj sacları konulur. Bu sac plakalar özel cıvatalar ile betona sabitlenir. BS25 beton dökülerek kapalı halı sahanın hatılı tamamlanır.

3.MICIR SERİLMESİ VE SIKIŞTIRILMASI
Halı sahanın betonu tamamlandıktan sonra 15 cm yüksekliğinde 4no'lu mıcır halı sahanın alanına makine ile serilip uygun tonajdaki silindir ile sıkıştırılır. Serilip sıkıştırılan mıcır üzerine 10 cm yükseklik sağlayacak şekilde halı sahaya 1no'lu mıcır serilir.Halı saha zemini tesviye edilip halı serilme aşamasına getirilir.

4.KAPALI HALI SAHA ÇELİK KONSTRUKSİYON YAPILMASI
Daha önce etüdü yapılıp porojesi hazırlanan kapalı halı sahanın metal ve (bıranda,aydınlatma,ağ,telçit,suni çim halı) diger malzemeleri hazırlanır. Gövde makaslarına, (sahanın genişliğine göre 12mt-15mt arası) kavis verilir. Ø89x3 mm borudan meydana gelen taşıyıcı ayak makaslarının içerisine, Ø42x3 mm borular diyagonal olarak monte edilir. Konstrüksiyonun uzun kenarına 3 sıra rüzgar bağlantısı Ø42x3mm borudan kaynaklanarak monte edilir. Ø76x3mm borudan meydana gelen gövde makaslarının arasına Ø27x3mm borular çapraz ve diyagonal bağlantılar kaynak ile sabitlenir.Bu uygulama taşıyıcı ayak makasları ile yerde bir birleriyle monte edilir.Birleştirilen makaslar vinç yardımı ile kaldırılıp daha önceden hazırlanan 10mm sac pilakanın üzerine yerleştirilir.Kaldırılan makaslar üzerine 70 cm'de bir Ø42x3mm den oluşan borular yardımı ile aşıklar kaynatılır.Bu aşıklar makasların birbirine olan bağlantılarını sağlar ve bırandanın sarkmasını önler.Bunlara her 6 m de bir bıranda bağlama boruları monte edilir. Konstrüksiyonun uzun kenarına 3 sıra rüzgar bağlantısı Ø42x3mm borudan kaynaklanarak monte edilir.Halı sahanın üst kısmına hava akımını sağlaması için komple havalandırma yapılır.Projektörler için halı sahanın ortasından geçecek şekilde boydan boya yürüme alanı bonte edilir.Bu alana oyuncuların halı sahada top oynarken serinliye bilmesi için su fıskiyeleri de koyulabilir.Halı sahaya giriş kapısı konstrüksiyona ilave edilir. Sahaya uygun kale direkleri ve kale ağları yapılır.Gerekli görüldüğü taktirde kapalı halı sahaya kapalı türübün de halı sahaya bileşik olarak monte edile bilinir.Konstrüksiyon istenilen renkte endüstriyel boya ile boyanır.

5.TEL ÇİT ve AĞ İLE KAPLAMA YAPILMASI

Taşıyıcı makaslara, 50x50 mm göz aralığında, 3,5 mm kalınlığında PVC kaplı daldırma galvaniz fens teli ile kaplanır. Sahanın komple çevresine çelik halat gerilir. Fens telinin üstünden başlanarak, sahanın yan kenarları tüm konstrüksiyonu kaplayacak şekilde 77 numaralı 15x15 cm göz aralıklı paraşüt ipinden imal edilmiş ağ ile kaplanır. Kale arkaları ise çift kat olarak 12x12 cm göz aralığında 77 numaralı paraşüt ipinden imal edilmiş ağ ile kaplanır.

6. AYDINLATMA YAPILMASI

Halı sahanın ortasından geçen yürüyüş alanına(makaslarının)ortasındaki 12 mt yüksekliğindeki alana belli aralıklarla 400W Metal Halide projektörler karşılıklı salgı sollu olarak konstrüksiyona ilave edilir. Aydınlatma sisteminin kablolama işlemleri ile topraklama işlemleri yapılıp aydınlatma panosuna bağlantıları sağlanır. TSE standartlarına uygun olan tüm malzemelerin montajı tamamlanıp sistem çalışır hale getirilir.

7. HALI SAHANIN BRANDA İLE KONSTRUKSİYONUN KAPLANMASI

Halı saha 1.100Dteks, PVC özel laklı, sıcak soğuk hava dirençli,650 gr/m2 ağırlığında, 2 yıl işçilik garantili, 5 mm bağlama urganı ve emniyet kemeri sahanın kenarına köprülü sistem ile kaplanır.Halı sahanın yazın yanlarını daha kolay aça bilmek için bütün yanlarına cırt cırt veya fermuar dikilir.

HALI SAHAYA SUNİ ÇİM HALI MONTAJI

  1. Sıkıştırılmış ve mastarı yapılmış bir numaralı mıcır üzerine mıcırdan suni çim halıyı koruması için Jeotekstil keçe ıslatılarak serilir.
  2. Halı sahaya serilen keçe üzerine sentetik çim halılar açılır ve açılan halılar birbirlerine yanaştırılır ve ek yerlerine helmetin bezi yardımı ile poliüretan bazlı çift kompenantlı yapıştırıcı kullanılarak yapıştırılır.
  3. Halı sahanın oyun alanı çizgileri yapıştırıldıktan sonra yıkanmış, kurtulmuş ve torbalanmış silis kum 25mm yüksekliğe gelicek şekilde m2'de30 kg halının içine kum dökme makinesi yardımı ile serilir.Halı sahaya uygulaması yapılmış olan kumun sentetik çim'e homojen olarak dağılımını sağlanması için makine ile fırçalanır.
Sentetik Cim havları içerisine silis kum uygulamasından sonra ayni şekilde sahaya kauçuk granül uygulaması (m2'de 9kg )yapılır.
 
 
 
  HAKAN ŞÜKÜR STADI  
HAKAN ŞÜKÜR STADI
 
  HASAN DOGAN STADI  
HASAN DOĞAN STADI
 
  TURGUT ÖZAL STADI  
TURGUT ÖZAL STADI
 
  FB DEREAĞZI TESİSLERİ  
FB DEREAĞZI TESİSLERİ
 
  JOUPPİLAVUORİ STADI  
JOUPPİLAVUORİ STADI
Copyright 2009 © PE-BA GRASS. All rights reserved.